Se – det bliver vi meget klogere på, når vi fredag den 16. juni kl. 15:30 slår teltdugen op og inviterer dig indenfor på Folkemødet 2023

Der er “trivselskrise” blandt studerende i Danmark. Det giver frafald, ringe læring, bekymringer og stress. Det har store konsekvenser for både de unge selv og vores samfund, der hungrer efter kvalificeret arbejdskraft.

Med udgangspunkt i de unges ønsker, drømme, udfordringer og håb peger Education Esbjerg’s fire gæster på nye veje til, hvordan fremtidens uddannelser kan fremme trivsel.

  • Stefan Hermann: Uddannelsernes rolle i forhold til at sikre trivslen, og hvordan vi imødegår de tendenser i samfundet, der påvirker unges trivsel.
  • Bo Klint Poulsen: Bæredygtighed og verdensvendthed i uddannelse kan gøre forskellen for de unge.
  • Camilla Mehlsen: Generation Z og Alpha har anderledes forventninger til uddannelse end de tidligere generationer.

Lone Saaby svinger taktstokken og sikrer, at alle perspektiver bliver belyst, når hun agerer som ordstyrer. Freja Sangild Boysen reflekterer løbende over indlæggene og perspektiverer temaerne til de unges konkrete erfaringer med uddannelse og uddannelsesvalg.

Mød gæsterne

Trivsel ind i uddannelserne! 3 bud på hvordan

rektor for Københavns Professionshøjskole 

Stefan Hermann

Digital medieanalytiker, forfatter og indehaver af Mehlsen Media

Camilla Mehlsen

lektor på VIA University College og ekspert i unges uddannelsesvalg

Bo Klindt Poulsen

stifter og direktør af SocialSpace Danmark

Freja Boysen

Lone Saaby er moderator til et event på folkemødet 2023

Direktør for Education Esbjerg

Lone Saaby

Du er inviteret!

Uanset om du er studerende, forælder, uddannelsesudbyder eller samfundsinteresseret, er du velkommen til at deltage i denne vigtige samtale. Vi ser frem til at se dig på Folkemødet 2023, hvor vi sammen kan skabe en bedre fremtid for vores studerende og samfundet som helhed.

Hvor?

Education Esbjergs event finder sted i Allinge på Kæmpestranden i Rud Pedersens telt RP TalkDu finder os på kortet i J12

Hvornår?

Fredag den 16. juni kl. 15:30 – 16:30

Tilmelding?

Du skal ikke tilmelde dig. Men kom endelig i god tid, da der kun er 70 stolepladser.

Vi er til stede på Folkemødet 2023 for at adressere trivselskrisen blandt studerende og deltage i den vigtige debat om fremtidens uddannelser. Vores tilstedeværelse på Folkemødet giver os mulighed for at netværke, samarbejde med andre interessenter og bidrage til politiske og praksisændringer på uddannelsesområdet.