Pressemeddelelse

Årets ansøgertal til de videregående uddannelser i Esbjerg byder både på fremgang og tilbagegang

juli 8, 2024

Fredag 5. juli var der frist for at søge ind på en videregående uddannelse via kvote 1. Årets ansøgertal til uddannelserne i Esbjerg rummer både fremgang i førsteprioritetsansøgninger til en række uddannelser, men også tilbagegang – særligt på velfærdsuddannelserne.

Søgningen mod de professionsrettede velfærdsuddannelser har på landsplan været nedadgående i flere år. Den tendens fortsætter desværre i 2024, hvor sammenlagt 16 pct. færre har søgt ind på lærer-, pædagog-, sygeplejerske- og socialrådgiveruddannelserne i Esbjerg.

Rektor på UC SYD, Alexander von Oettingen, ser dog også positive tegn: ”På trods af et generelt fald i ansøgertallene er der også lyspunkter, fx på socialrådgiveruddannelsen, hvor den delvist digitale version næsten har fordoblet antallet af ansøgere. Samtidig imødeser vi til efteråret et udspil fra regeringen til en reform af velfærdsuddannelserne, der har til formål at gøre uddannelserne mere attraktive”.

På Erhvervsakademi SydVest oplever man i år et lille fald i ansøgere til Esbjerg. Det skal dog ses i lyset af, at man i 2023 oplevede en markant stigning. Og generelt fortsætter tendensen da også med mange internationale ansøgere, ligesom onlineuddannelserne fortsat er populære, fx på professionsbacheloren i finans, som går frem med hele 162 pct.

”Det er helt naturligt, at vores ansøgertal falder en smule sammenlignet med 2023. Vi oplever dog fortsat en stor søgning mod vores engelsksprogede uddannelser, hvor vi desværre må afvise mange dygtige ansøgere grundet et politisk indført loft. I praksis betyder faldet i det samlede antal ansøgere derfor heller ikke det helt store for, hvor mange vi ender med at optage. Men vi ser da meget gerne, at man hæver loftet, så vi kan uddanne endnu flere dygtige internationale dimittender til gavn for områdets virksomheder”, fortæller Henrik Larsen, rektor på Erhvervsakademi SydVest.

Der er også positive takter i årets ansøgertal til de videregående uddannelser i Esbjerg. Særligt på Aalborg Universitet, der i år oplever en markant fremgang på 15 pct. i førsteprioritetsansøgere. Og også her er det det især de engelsksprogede ingeniøruddannelser, der er meget eftertragtede.

At de tekniske uddannelser er populære, oplever man også på FMS i Esbjerg, hvor man har formået at knække kurven efter de seneste års nedgang i søgningen til maskinmesteruddannelsen. I 2024 er 32 søgt ind på dannelsen, hvilket svarer til en fremgang på hele 77 pct.

Endelig kan også SDU notere sig fine ansøgertal til uddannelserne i Esbjerg, hvor den nye bacheloruddannelse i jura, der åbnede i 2023, fortsætter med at tiltrække mange ansøgere. I alt har 89 søgt ind på førsteprioritet på uddannelsens 50 studiepladser. Og også erhvervsøkonomi oplever i år en flot fremgang på 30 pct. sammenlignet med 2023. Totalt er SDU dog gået en lille smule tilbage i det samlede ansøgerantal med ca. 4 pct., hvilket skyldes at uddannelsen i sociologi og kulturanalyse lukkede i 2023.

”Årets ansøgertal bekræfter vigtigheden af, at vi fortsætter vores arbejde for at gøre Esbjerg til en attraktiv studieby, hvor unge både lokalt fra landsdelen og fra udlandet har lyst til at studere. Det er grundlaget for, at vi kan opretholde vækst og udvikling i Sydvestjylland”, understreger Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg Kommune.

”Fra Education Esbjergs side arbejder vi på at styrke rekrutteringsindsatserne rettet mod både de lokale ungdomsuddannelser og via kampagner rettet mod internationale studerende. Og det er nødvendigt, for vi ved, at ungdomsårgangene bliver mindre år for år. Alene i de sydvestjyske kommuner er antallet af 20- til 24-årige faldet med over 300 personer på bare et enkelt år”, fortæller Lone Saaby, direktør i Education Esbjerg.

Den 26. juli får de mange ansøgere svar på, om de er optaget på en af de videregående uddannelser i Esbjerg.

Tabel
Uddannelsesinstitution 2023 2024 Pct.
SDU 134 128 -4,48
AAU 168 194 15,48
EASV 794 767 -3,40
UC SYD 648 539 -16,82
FMS 18 32 77,78
Sammenlagt 1.744 1.660 -5,79

Nyheder

Pressemeddelelse

april 8, 2025

Esbjerg styrker sin position som studieby med to nye, fremtidsrettede uddannelser

Esbjerg tager endnu et vigtigt skridt mod at blive en af landets stærkeste studiebyer. To nye videregående uddannelser – en professionsbachelor i cybersikkerhed på Erhvervsakademi SydVest og en professionsbachelor i paramedicin og præhospitalt arbejde på UC SYD – er netop godkendt af Uddannelses- og Forskningsministeriet.

Artikel

april 2, 2025

Analyse: Erhvervslivet har et medansvar, hvis Esbjerg vil have de unge hjem igen

En ny Epinion-analyse viser, at adgangen til job og praktik spiller en central rolle for, om nyuddannede vender hjem.

Pressemeddelelse

marts 27, 2025

NY UDDANNELSESREFORM SIKRER UDBUD AF VELFÆRDSUDDANNELSER OG FLERE ENGELSKSPROGEDE STUDIEPLADSER UDEN FOR DE STØRSTE STUDIEBYER

Sammen med Danmarksdemokraterne, SF, Konservative, LA, Enhedslisten, Dansk Folkeparti og Alternativet præsenterede regeringen i dag sin nye reform af de erhvervs- og professionsrettede uddannelser. Reformen rummer markante investeringer i uddannelser uden for de store studiebyer og åbner op for både flere internationale studerende og attraktive velfærdsuddannelser.

Artikel

marts 18, 2025

ESBJERG BRYDER UDDANNELSESTENDENS PÅ TVÆRS AF LANDET

I lørdags var der frist for ansøgninger til de videregående uddannelser via kvote 2. Årets ansøgertal til uddannelserne i Esbjerg byder samlet set på en flot stigning på 20,5 pct., der især afspejles i ansøgertal til de professionsrettede velfærdsuddannelser på UC SYD samt den nyoprettede psykologiuddannelse på SDU.