Pressemeddelelse

Blandede bolcher i kvote 2-ansøgertallet til Esbjerg

marts 19, 2024

I fredags udløb fristen for at søge ind på en videregående uddannelse via kvote 2, hvor studerende kan blive optaget på baggrund af en samlet vurdering af deres kvalifikationer. Sammenlignet med 2023 er der i år et lille fald på 6 pct. i antallet af førsteprioritetsansøgere til de videregående uddannelser i Esbjerg.

Bag kvote-2 ansøgningstallene til Esbjerg gemmer der sig både positive og negative historier. På Aalborg Universitets uddannelser er der en flot fremgang på over 15 pct., hvilket især trækkes op af de engelsksprogede bacheloruddannelser. Og også på maskinmesteruddannelsen på FMS i Esbjerg vender kurven igen opad med en fordobling af ansøgertallet i 2024 sammenlignet med 2023.

På SDU er der ligeledes fremgang på bacheloruddannelsen i erhvervsøkonomi, mens den populære jurauddannelse, der blev oprettet i 2023, fortsat opretholder det høje ansøgerniveau. EASV oplever et mindre fald i ansøgertallet, hvilket dog skal ses i lyset af en markant fremgang i 2023. Samtidig har man på EASV haft et meget stærkt vinteroptag i 2024, hvor især online-uddannelserne er attraktive blandt de nye studerende.

Det er især de velfærdsrettede professionsuddannelser på UC SYD, der ligesom resten af landet, fortsat oplever et fald i antallet af ansøgere. Esbjerg er i den henseende særligt hårdt ramt på pædagoguddannelsen og sygeplejerskeuddannelsen, hvor ansøgertallene er faldet med henholdsvis 40 pct. og 28 pct. sammenlignet med 2023. Til gengæld oplever socialrådgiveruddannelsen en fremgang på 9 pct., der især skyldes den populære online-version af uddannelsen.

Det er meget bekymrende, at ansøgertallene til velfærdsuddannelserne fortsat er nedadgående. Der en tendens, vi ser på landsplan, men som gør sig stærkere gældende i Sydvestjylland. Vi skal have vendt udviklingen, da det er afgørende for områdets fremtid, at vi kan uddanne dygtige lærer, pædagoger, sygeplejersker og socialrådgivere lokalt i regionen

Jesper Frost Rasmussen
Borgmester i Esbjerg Kommune

”Regeringen ventes at lancere et udspil til en reform af velfærdsuddannelserne senere på foråret. Det vil være at udvise rettidig omhu at bruge anledningen til nytænke uddannelserne og sikre dem tilstrækkelige ressourcer, så der kan skabes et tilstrækkeligt optag udenfor de store studiebyer”, supplerer Lone Saaby, direktør i Education Esbjerg.

Rektor på UC SYD, Alexander von Oettingen, stemmer i: ”Vi står med en stor udfordring i forhold til det faldende ansøgertal til velfærdsuddannelserne, og vi har brug for ambitiøse reformer, hvis vi også i fremtiden skal kunne uddanne mange dygtige velfærdsprofessionelle til arbejdsmarkedet i Syd- og Sønderjylland.”

Education Esbjerg sætter på sit årsmøde 15. april fokus på netop velfærdsuddannelserne, der afholdes på UC SYD kl. 17 til 19.30. Sammen med flere ministre, uddannelsesinstitutioner og studerende skal vi debattere, hvordan vi i fællesskab kan skabe bedre muligheder for at udbyde attraktive uddannelser i det syddanske område, og som kan appellere til flere ansøgere.

Den endelige frist for at søge ind på de videregående uddannelser i 2024 er til kvote 1-fristen 5. juli, hvorefter de studerende får svar på optagelse 26. juli.

Tabel
Uddannelsesinstitution 2023 2024 Pct.
SDU 77 78 1,30
AAU 147 170 15,65
EASV 366 339 -7,38
UC SYD 389 329 -15,42
FMS 4 8 100,00
Sammenlagt 983 924 -6,00

Nyheder

Pressemeddelelse

april 8, 2025

Esbjerg styrker sin position som studieby med to nye, fremtidsrettede uddannelser

Esbjerg tager endnu et vigtigt skridt mod at blive en af landets stærkeste studiebyer. To nye videregående uddannelser – en professionsbachelor i cybersikkerhed på Erhvervsakademi SydVest og en professionsbachelor i paramedicin og præhospitalt arbejde på UC SYD – er netop godkendt af Uddannelses- og Forskningsministeriet.

Pressemeddelelse

marts 27, 2025

NY UDDANNELSESREFORM SIKRER UDBUD AF VELFÆRDSUDDANNELSER OG FLERE ENGELSKSPROGEDE STUDIEPLADSER UDEN FOR DE STØRSTE STUDIEBYER

Sammen med Danmarksdemokraterne, SF, Konservative, LA, Enhedslisten, Dansk Folkeparti og Alternativet præsenterede regeringen i dag sin nye reform af de erhvervs- og professionsrettede uddannelser. Reformen rummer markante investeringer i uddannelser uden for de store studiebyer og åbner op for både flere internationale studerende og attraktive velfærdsuddannelser.

Artikel

marts 18, 2025

ESBJERG BRYDER UDDANNELSESTENDENS PÅ TVÆRS AF LANDET

I lørdags var der frist for ansøgninger til de videregående uddannelser via kvote 2. Årets ansøgertal til uddannelserne i Esbjerg byder samlet set på en flot stigning på 20,5 pct., der især afspejles i ansøgertal til de professionsrettede velfærdsuddannelser på UC SYD samt den nyoprettede psykologiuddannelse på SDU.

Pressemeddelelse

marts 4, 2025

Ny aftale åbner for stærkere Samarbejde mellem energibyer om attraktive uddannelsesmiljøer og kompetencer til fremtidens arbejdsmarked  

Esbjerg Kommune og Education Esbjerg har i dag underskrevet en samarbejdsaftale med Stavanger Kommune og Universitetet i Stavanger. Med aftalen vil de to Nordsøbyer stå sammen om at skabe stærke regionale uddannelsestilbud og imødekomme virksomhedernes behov for kvalificeret arbejdskraft.