Artikel

Når man lytter, sker der noget magisk 

February 7, 2024

Hvordan bygger vi en digital platform, som både studerende, virksomheder og uddannelsesinstitutioner finder brugbar? Læs med i indlægget og bliv klogere på, hvad der sker, når man lytter.

Målet er klart – at gøre Esbjerg endnu mere tiltalende for de unge studerende og samtidig skabe stærke bånd mellem studerende og deres uddannelses- og karrieremuligheder. Et vigtigt middel for at nå dette mål, er at de studerende og virksomheder, ikke bare bliver hørt, men er en aktiv del af hele processen – især når vi snakker om den digitale platform.

Fra september til december 2023

Første skridt var dybdegående feltstudier og interviews med over 100 studerende, som fandt sted fra september til december 2023. Vi dykkede ned i livet hos vores vigtigste stakeholdere: studerende fra forskellige steder som AAU, SDU, UC SYD, SDMK, EASV og FMS. Hvert interview gav os et lille indblik i de unges dagligdag, deres udfordringer og drømme. 

En ting stod hurtigt klart: de studerende ønsker tættere forbindelse på tværs af institutionerne og muligheder for social integration. De vil begivenheder, der bringer dem sammen med andre studerende på tværs af uddannelsesinstitutionerne, og viste os dermed, at de gerne vil et større socialt netværk. 

Vores mere dybdegående samtaler med de studerende gav os endnu større indsigt. Samtaler, som varede en time, gav os et klart billede af, hvad vores brugere virkelig ønskede sig. Endnu større berøringsflade med erhvervslivet i Esbjerg. Et mere sprudlende socialt liv i Esbjerg, hvor de studerende kommer hinanden endnu mere ved.

Vi blev her bekræftet i, at vi allerede er godt på vej, med de initiativer initiativer vi i forvejen tilbyder. Mere af det!
 

 

Det er vildt fedt med sociale events med andre institutioner, fordi man finder ud af, at man har meget mere til fælles med nogen, som går på en helt anden uddannelse, end den man selv går på.

Studerende fra Esbjerg
Citat fra et af de dybdegående interviews
med 10 forskellige studerende

Hvad har vi lært? 

Findings fra de seneste tre måneder er virkelig brugbare. Vi fandt ud af, at de studerende ikke bare var på udkig efter en informationsplatform; de søgte et fællesskab. De ville være en del af noget større, noget der forstod og anerkendte deres behov.

Denne erkendelse er nu en milepæl for vores projekt, som stræber efter at skabe løsninger, der ikke kun er funktionelle, men som også er empatiske og inkluderende. Vi blev her bekræftet i, at vi allerede er godt på vej, med de initiativer initiativer vi i forvejen tilbyder. Mere af det! 

Som afrunding kan man sige, at udviklingen af den digitale platform aldrig slutter. Vi er først lige startet. Og vores løfte om at lytte og tilpasse os efter vores stakeholderes behov er alfa omega. Vi stræber ikke bare efter at bygge endnu en digital platform, men et levende fællesskab, der skaber bånd på tværs.

E.1 App til Android og iOS

Vi er begejstrede for at annoncere en større opgradering af E.1-oplevelsen, da vi introducerer E.1-appen til både Android- og iOS-platforme.

Artikel

January 15, 2025

Fokus på: E.1 First Job

Hvordan tager man springet fra universitetets trygge rammer til en verden fuld af jobopslag, karrieresamtaler og ukendte forventninger? Med E.1 First Job tilbyder Education Esbjerg en hjælp-til-selvhjælp-løsning, der klæder studerende fra Aalborg Universitet Esbjerg på til at tage deres første skridt ud på arbejdsmarkedet – og samtidig bringer dem tættere på erhvervslivet.

Pressemeddelelse

December 19, 2024

Den nye tillægsaftale om universitetsreformen giver bedre muligheder for Sydvestjylland

Regeringen, SF, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti præsenterede torsdag den 19. december en ny tillægsaftale til universitetsreformen. En aftale, der ifølge Education Esbjerg vil hjælpe på erhvervslivets behov for skaffe kvalificeret arbejdskraft.

Artikel

December 18, 2024

E.1 Mentor 2024/2025: Det første møde

Denne artikel er den første i en serie, der følger to mentor/mentee-par gennem hele E.1 Mentor-forløbet 2024/2025 med check-ins efter henholdsvis kickoff, midtvejsworkshop og evaluering. Formålet er at give et levende indblik i processen og inspirere både studerende og virksomheder til at se mulighederne med E.1 Mentor.

Artikel

December 5, 2024

Partnermøde i Education Esbjerg 2024: Samarbejde i fokus

Hvordan skaber vi en studieby, der både fastholder og tiltrækker unge? Dét spørgsmål var omdrejningspunktet, da Education Esbjerg 28. november 2024 havde inviteret sine 188 partnervirksomheder i Musikhuset Esbjerg til det årlige partnermøde. Med oplæg fra borgmester for Esbjerg Kommune Jesper Frost Rasmussen, Managing Director i TotalEnergies Ole Hansen og direktør for Museum VEST Merete Jankowski blev der sat fokus på, hvordan kommunen, erhvervslivet og kulturen kan forene kræfterne i at styrke Esbjerg som et attraktivt sted at studere, bo og leve.