Pressemeddelelse

Ny aftale åbner for stærkere Samarbejde mellem energibyer om attraktive uddannelsesmiljøer og kompetencer til fremtidens arbejdsmarked  

marts 4, 2025

Esbjerg Kommune og Education Esbjerg har i dag underskrevet en samarbejdsaftale med Stavanger Kommune og Universitetet i Stavanger. Med aftalen vil de to Nordsøbyer stå sammen om at skabe stærke regionale uddannelsestilbud og imødekomme virksomhedernes behov for kvalificeret arbejdskraft.

Esbjerg og Stavanger har mange ting til fælles. Placeringen ved Nordsøen – i det sydvestlige hjørne af landet. En førende rolle i den grønne omstilling. Hjemsted for en stor gruppe energivirksomheder. En stærk tradition for entreprenørskab, praksisnær læring. Og deres respektive regions samlingspunkt for videregående uddannelser. De to byer deler også ønsket om at tiltrække, uddanne og beskæftige flere dygtige unge – som skal være med til at indfri de grønne ambitioner, sikre regionens liv og opretholde velfærden.

Med den nye samarbejdsaftale vil parterne drage gensidig nytte af hinandens styrker og erfaringer med at skabe attraktive og innovative uddannelsesmiljøer, blandt andet i forhold til fysiske rammer, trivsel, virksomhedssamarbejde samt digitale læringsplatforme.

Lone Saaby, direktør for Education Esbjerg, ser aftalen som en stor gevinst: ”Vi gør en dyd ud af at være ekstremt ambitiøse, skille os ud og tilbyde noget, som andre danske studiebyer ikke kan. Det handler ikke mindst om vores tætte samarbejde sydvestjyske virksomheder, stærke fællesskaber og fleksibilitet til at tilrettelægge uddannelser med udgangspunkt i de unges ønsker. Det er vi allerede gode til, men vi kan hente viden og inspiration fra Stavanger, ikke mindst i forhold til digitale læringsressourcer og i forhold til at skabe fleksible, hybride uddannelsestilbud”.   

Studerende, virksomheder og uddannelser skal bringes tættere sammen

Samarbejdet kommer til at omfatte mere konkrete indsatser og fælles tiltag, som skal bringe studerende, virksomheder og uddannelser på tværs af de to regioner tættere sammen.

Det første særlige indsatsområde handler om hybrid læring og digitale platforme, som både Stavanger og Esbjerg satser på. Samarbejdet på det digitale område kommer blandt andet til at tage afsæt i E.1 Education platformen, som Education Esbjerg aktuelt arbejder på at videreudvikle, med henblik på at gøre afstanden mellem studerende, uddannelser og virksomheder kortere og inspirere til mere interaktion.   

Netop den tætte kobling mellem virksomheder og studerende og den praksisnære tilgang til læring, som er et varemærke i Esbjerg, er partnerne i Stavanger inspirerede af.  

Bjørg Oftedal, prorektor på Universitet i Stavanger, uddyber: ”Det er tydeligt, at der i Esbjerg er en meget stærk opbakning fra hele lokalområdet og ikke mindst områdets virksomheder til uddannelsesbyen Esbjerg og Education Esbjergs arbejde. De gode erfaringer, som Esbjerg har, med praksisnær læring og at koble studerende med virksomheder og andre aftagere allerede tidligt på studierne, er noget vi håber at kunne drage nytte af”.    

Håber at uddannelsessamarbejdet vil sprede sig

Med aftalen vil Esbjerg og Stavanger også vise vejen for et endnu stærkere tværregionalt samarbejde på uddannelsesområdet, som meget gerne må inspirere og brede sig.

Borgmester i Esbjerg Kommune, Jesper Frost Rasmussen, der samtidig er formand for det globale samarbejde mellem energibyer i WECP, World Energy Cities Partnership, ser gode perspektiver i det nye samarbejde: ”Omstillingen til en mere bæredygtig energiproduktion er helt afhængig af kompetencer. Hvis Esbjerg og de øvrige WECP-byer skal vise vejen for resten af verden, er det afgørende, at vi kan tiltrække og uddanne de dygtigste folk. I WECP ønsker vi derfor også at styrke samarbejdet om uddannelse. Den udvikling kan aftalen mellem Esbjerg og Stavanger være med til at skubbe på. Og jeg er selvfølgelig glad for, at Esbjerg er drivkraft for det.”   

Artikel

november 28, 2025

De studerende tog scenen: E.1-Awards fejrede dem, der gør en forskel

Esbjerg var torsdag aften centrum for fejring, fællesskab og faglig stolthed, da E.1 Awards 2025 løb af stablen. Det storslåede awardshow, arrangeret af Education Esbjerg – og nu afholdt for anden gang – samlede alle byens videregående uddannelser og godt 300 deltagere fra både studiemiljøet og erhvervslivet.

Artikel

november 18, 2025

Gode nyheder for uddannelsesudbuddet i Esbjerg: Ny engelsksproget energiuddannelse og kandidatspecialisering i Power-to-X Systems

Uddannelses- og Forskningsminister Christina Egelund har i dag godkendt en række nye uddannelsesudbud på tværs af landet, herunder etablering af en bacheloruddannelse i energi på engelsk ved Aalborg Universitet i Esbjerg.

Artikel

oktober 21, 2025

Unge ser stort potentiale i Campus Esbjerg Strand

Foreløbige resultater fra en ny stor undersøgelse viser, at unge tror på, at et nyt campus kan styrke Esbjerg som studieby.

Pressemeddelelse

oktober 8, 2025

Studerende får fælles base i hjertet af Esbjerg

Et nyt samarbejde gør, at Huset i Esbjerg nu i højere grad åbner sig mod studerende fra alle byens videregående uddannelser, som får et naturligt samlingssted, hvor de kan mødes med andre studerende til musik, brætspil og hyggelige sociale aftener — et levende unge- og studiemiljø i Esbjerg.