Pressemeddelelse

Bestyrelsesformand i Education Esbjerg er begejstret for regeringens udspil

december 14, 2022

Den nye regering præsenterede i dag sit regeringsgrundlag og en vision for en reform af uddannelsessystemet. Det skaber begejstring i Esbjerg. For reformen indeholder mange af de elementer Esbjerg og Education Esbjerg længe har efterspurgt.

“I Education Esbjerg er vi meget glade for, at den nye SVM-regering har lyttet til virksomheder og sat fokus på, hvordan virksomheder i hele Danmark kan få adgang til kvalificeret arbejdskraft. En uddannelsesreform, der skaber større fleksibilitet og mulighed for tæt samspil mellem uddannelserne og erhvervslivet samt fokuserer på øget trivsel, er lige det, vi har behov for i Esbjerg og Sydvestjylland. Det er det, vi bygger vores lokale uddannelseskoncept E.1 på”, siger Henrik Uhd Christensen, bestyrelsesformand i Education Esbjerg.  

“Større optag på engelsksprogede uddannelser er også noget af det, erhvervslivet i hele landet – herunder ikke mindst Esbjerg – meget længe har efterspurgt. Parterne i uddannelsessamarbejdet i Esbjerg har tidligere fremlagt en ny model for åbning for optag af flere internationale studerende, hvor uddannelsesinstitutioner og virksomheder i et lokalområde i tæt samspil peger på behov for nye engelsksprogede uddannelser og samtidig forpligter sig på at arbejde sammen om at få dimittenderne integreret og i job. Internationale medarbejdere og studerende er helt afgørende for de lokale virksomheder i Esbjerg. Esbjerg er en meget international by, og de internationale dimittender uddannet i byen er meget vigtige for erhvervslivet. Derfor er det meget glædeligt, at regeringen nu vil åbne flere studiepladser for internationale studerende. Vi har stort behov for dem. Vi bidrager meget gerne med vores erfaring med, hvordan vi samarbejder”, fortsætter Henrik Uhd Christensen. 

Omlægningen af uddannelserne frigør samtidig uddannelsesmidler. Her har Henrik Uhd Christensen en stor bøn til regeringen.

“Det er vigtigt at nogle af disse midler bliver brugt på de regionale universitetsuddannelser. Regionale universitetsuddannelser optager ikke så mange studerende som uddannelserne i København og Aarhus. Når der bliver givet et tilskud pr. studerende, er økonomien helt anderledes og dårligere på en uddannelse, der optager 30 studerende i Esbjerg end en der optager 800 studerende. Samtidig har de regionale campusser ikke så store faste basisbevillinger. Det er bydende nødvendigt at få set på det”.  

For yderligere informationer kan følgende kontaktes:

Henrik Uhd Christensen, Bestyrelsesformand Education Esbjerg & CEO VIKING Life-Saving Equipment:

Mail: huc@viking-life.com/ Mobil: +45 2542 8200

Lone Saaby, Direktør Education Esbjerg

Mail: lsa@educationesbjerg.com / Mobil: +45 4126 1748

Seneste nyheder og pressedækning

Artikel

november 28, 2025

De studerende tog scenen: E.1-Awards fejrede dem, der gør en forskel

Esbjerg var torsdag aften centrum for fejring, fællesskab og faglig stolthed, da E.1 Awards 2025 løb af stablen. Det storslåede awardshow, arrangeret af Education Esbjerg – og nu afholdt for anden gang – samlede alle byens videregående uddannelser og godt 300 deltagere fra både studiemiljøet og erhvervslivet.

Artikel

november 18, 2025

Gode nyheder for uddannelsesudbuddet i Esbjerg: Ny engelsksproget energiuddannelse og kandidatspecialisering i Power-to-X Systems

Uddannelses- og Forskningsminister Christina Egelund har i dag godkendt en række nye uddannelsesudbud på tværs af landet, herunder etablering af en bacheloruddannelse i energi på engelsk ved Aalborg Universitet i Esbjerg.

Artikel

oktober 21, 2025

Unge ser stort potentiale i Campus Esbjerg Strand

Foreløbige resultater fra en ny stor undersøgelse viser, at unge tror på, at et nyt campus kan styrke Esbjerg som studieby.

Pressemeddelelse

oktober 8, 2025

Studerende får fælles base i hjertet af Esbjerg

Et nyt samarbejde gør, at Huset i Esbjerg nu i højere grad åbner sig mod studerende fra alle byens videregående uddannelser, som får et naturligt samlingssted, hvor de kan mødes med andre studerende til musik, brætspil og hyggelige sociale aftener — et levende unge- og studiemiljø i Esbjerg.